Router DI-624+ jest doskonałym urządzeniem do podziału sieci wewnątrz budynku.

Posiada on wbudowany Access Point - Do bezprzewodowych połączeń wewnątrz budynku, oraz 4 porty LAN umożliwiające podłączenie komputerów za pomocą przewodu UTP. Zalecamy router ponieważ jest no jednym z najstabilniej pracujących urządzeń, czego dowiodły przeprowadzone testy.

Jeśli są państwo zainteresowani - Zainstalowaniem routera w swoim mieszkaniu można go kupić w naszej firmie po bardzo korzystnej cenie w skład w której wchodzi pełna konfiguracja. Wystarczy włączyć urządzenie do prądu i podłączyć do sieci aby zaczął działać

KONFIGURACJA ROUTERA DI-624+ firmware version 2.07

Router - Posiada jedno gniazdo WAN, cztery gniazda LAN, wbudowany Access Point z wyjściem SMA umożliwiającym podłączenie anteny, oraz wejście zasilania dla zasilacza znajdującego się w zestawie.

Uruchomienie routera

Należy pamiętać - Że jeżeli w trakcie konfiguracji popełnimy jakiś błąd, który uniemożliwi dalsze korzystanie, lub obsługiwanie urządzenia możemy skorzystać z przycisku RESET znajdującego się w małym otworze na obudowie routera. Przytrzymanie tego przycisku przez dłuższą chwilą powoduje jego zresetowanie i przywrócenie ustawień fabrycznych.8.3 Szyfrowanie WEP.

Szyfrowanie WEP - Jest następnym zabezpieczeniem, które zostało wprowadzone do sieci bezprzewodowych. WEP jest to pierwsze zabezpieczenie, które dość dobrze chroni nas przed włamaniami. W porównaniu do wcześniejszych zabezpieczeń można powiedzieć, że WEP jest rewolucją w zabezpieczeniach. WEP jest szyfrem, który jest najczęściej stosowany do dziś. To zabezpieczenie jest dostępne, w każdym AP, lecz powoduje obniżenie wydajności takiego połączenia. WEP w dzisiejszych czasach jest standardem i radzi sobie całkiem nieźle. Protokół WEP odziała na zasadzie współdzielonego klucza szyfrującego o długości 40 lub 104 bitów oraz 24-bitowym wektorze inicjującym IV (ang. Initialization Vector). Często mówi się o nich, że są to klucze 64 i 128 bitowe ale takie stwierdzenie jest niepoprawne technicznie. Choć to zabezpieczenie jest często stosowane to jednak nie jest idealnym ze wz ględu na słabość wektora inicjującego oraz klucza. Dziś już powstały narzędzia , które w łatwy i szybki sposób mogą złamać taki klucz. Więc takie szyfrowanie również nie daje żadnej pewności przed hakerami. Jednak to zabezpieczenie powoduje iż wydłuża czas osoby, która chce się natychmiast dostać do sieci i odstrasza pewną grupę włamywaczy. WEP zabezpiecza sieć przed przypadkowym podsłuchaniem danych krążących w eterze czyli teoretycznie chroni naszą prywatność w sieci.

A oto słabe punkty protokołu WEP:Zabezpieczenie dostępu do sieci w standardzie Wi-Fi Protected Access (WPA)

Szyfrowanie

Chociaż WEP -I poprzednik WPA, nie posiadał żadnego mechanizmu identyfikacji, to główne jego problemy płynęły ze słabości kryptograficznej mechanizmu szyfrującego, w jaki był wyposażony. Jak to ładnie ujęła w pisemnym wytłumaczeniu firma RSA Security, kluczowym problemem WEP jest to, że klucze, którymi szyfrowane są różne pakiety danych są do siebie zbyt podobne.Każda ze składowych równania WPA: TKIP, MIC i 802.1X, odgrywa swoją rolę we wzmocnieniu możliwości szyfrowania w sieciach WLAN, których mechanizm bezpieczeństwa jest zgodny ze standardem WPA. Ta część dokumentacji Wi-Fi Alliance dotyczącej WPA pokazuje dobrze, jakie relacje zachodzą pomiędzy tymi składowymi:

TKIP powiększa rozmiar klucza z 40 do 120 bitów - podmienia pojedynczy klucz statyczny WEP kluczami generowanymi dynamicznie i rozprowadzanymi przez serwer identyfikacyjny. TKIP stosuje metodologię hierarchii i zarządzania kluczami, pozbawiającą intruzów możliwości przewidywania, który klucz WEP nadaje się do wykorzystania. W tym celu TKIP działa w obrębie struktury 802.1X/EAP. Serwer identyfikacyjny, po zaakceptowaniu uwierzytelnienia użytkownika, wykorzystuje 802.1X do utworzenia unikalnego klucza grupowego lub pary kluczy dla określonej sesji. TKIP przesyła ten klucz do klienta i punktu dostępowego oraz konfiguruje system hierarchii i zarządzania kluczami, wykorzystując parę kluczy do dynamicznej generacji unikalnych kluczy szyfrujących dane. One szyfrują każdy z pakietów danych przesyłanych bezprzewodowo w trakcie sesji użytkownika. Hierarchia kluczy TKIP pozwala na wymianę pojedynczego klucza WEP na około 500 miliardów możliwych kluczy dających się użyć do danego pakietu danych. Kontrola integralności komunikatów (ang. Message Integrity Check - MIC) ma na celu uniemożliwienie napastnikowi przechwycenie pakietów z danymi. W tym celu modyfikuje się je i ponownie wysyła. MIC dostarcza ściśle określoną funkcję matematyczną, przy pomocy której zarówno odbiornik jak i nadajnik liczą, a następnie porównują wartości MIC. Przy braku zgodności przyjmuje się, że miała miejsce próba przejęcia danych i pakiet taki zostaje odrzucony. Z powodu wyjątkowo dużego powiększenia rozmiaru i liczby używanych kluczy, oraz mechanizmu kontroli integralności, TKIP potęguje złożoność systemu i trudności związane z dekodowaniem danych w sieciach Wi-Fi. TKIP w tak dużym stopniu zwiększa odporność i złożoność szyfrowania bezprzewodowego, że włamanie się do sieci Wi-Fi przez ewentualnego intruza staje się niemożliwe, a przynajmniej wyjątkowo trudne. Trudno by mi to było samemu lepiej wyrazić!

Ważne, by zauważyć -że ten sam mechanizm szyfrujący zastosowany jest zarówno w WPA, jak i w WPA-PSK. Jedyna różnica między nimi leży w WPA-PSK, w którym identyfikacja sprowadzona jest do prostego wspólnego hasła, zamiast właściwego dla każdego pojedynczego użytkownika uwierzytelnienia. Można by utrzymywać, że to wprowadzenie wspólnego hasła umożliwia łatwe włamanie się, poprzez brutalny atak oparty na próbach odgadnięcia hasła - jest w tym być może trochę racji. Lecz z drugiej strony argumentowałbym, że WPA-PSK usuwa obecny bałagan polegający na niespójnym sposobie wprowadzania oraz zarządzania kluczem WEP, i zastępuje go spójnym oraz jednoznacznym systemem wprowadzania hasła alfanumerycznego. Moim zdaniem dzięki tej właśnie możliwości WPA-PSK zdecydowanie dystansuje WEP, ponieważ jest tak prosty, iż każdy może nim się posłużyć! Tyle przeglądu. A teraz znając teorię WPA, zobaczmy jak się zachowuje w praktyce!

Szyfrowanie WPA2-PSK

O tym, czy te rewelacyjne parametry są -Rzeczywiście zgodne z prawdą, mieliśmy okazję się przekonać, testując przysłany do redakcji przez firmę Netgear Polska egzemplarz routera RangeMax Wireless Router WPN824 v2. Urządzenie Netgeara to połączenie routera (jeden port WAN) ze zintegrowanym firewallem, czteroportowego switcha oraz punktu dostępowego Wi-Fi pracującego w standardzie 802.11g+, a więc sprzętu w takiej bezprzewodowej sieci mogącego pracować z teoretyczną szybkością dochodzącą do 108 Mb/s – oczywiście pod warunkiem, ze wszystkie są zgodne z tym standardem.

Router Netgear WPN824 v2 -Wykorzystuje do zwiększenia przepustowości i zasięgu technologię Smart MIMO (Multi-In, Multi-Out), która używa wbudowanych w urządzenie siedmiu „inteligentnych” anten (ang. smart antennas). Anteny w sposób ciągły analizują zachowanie się pola elektromagnetycznego, wykrywając w ten sposób fizyczne przeszkody i pojawiające się zakłócenia sygnału, dzięki czemu automatycznie modyfikują sygnał w taki sposób, aby zapewnić najlepsza możliwą jakość połączenia, nawet w dużym wielopiętrowym budynku o grubych murach.

Pozostałe parametry -Techniczne urządzenia są podobne jak w wypadku innych urządzeń tej klasy. Wyjątek stanowi system zabezpieczenia sieci domowej Trend Micro Home Network Security, który zapewnia aktualizowany na bieżąco zdalny system kontroli rodzicielskiej, system wykrywania i usuwania spyware’u, system wykrywania wirusów i trojanów oraz oprogramowanie antywirusowe – wszystkie te technologie te współpracują z internetową bazą danych firmy Trend Micro.Interesujący jest też wygląd urządzenia -Użyty biały plastik, z tłoczoną przerywaną linią wokół krawędzi, przywodzi na myśl, że urządzenie zostało jakby obszyte skórą. Całość zwieńczają obłe kształty wykończone przezroczystym tworzywem sztucznym – moim zdaniem obudowa jest bardzo elegancka. Z przodu umieszczono kilka standardowych kontrolek – diody sygnalizują pracę portów wbudowanego switcha, połączenie internetowe oraz pracę sieci bezprzewodowej, w górnej części obudowy umieszczono natomiast kopułkę z półprzezroczystego plastiku. Pod nią błyskają niebieskie diody sygnalizujące pracę poszczególnych anten. Uzyskany przez producenta efekt, zwłaszcza w nocy, jest niesamowity. Całość przypomina lądujący statek kosmiczny. Na dłuższą metę diody te mogą być jednak irytujące. Na szczęście z tyłu obudowy znajduje się przełącznik, który pozwala je wyłączyć.Zawartość pudełka

Po otwarciu zestawu -W pudełku oprócz routera Netgear RangeMax Wireless Router WPN824 v2 znajdziemy dokumentację w języku angielskim z podstawowymi informacjami, jak zainstalować urządzenie (start here), dysk CD z dokumentacją techniczną, a w zasadzie z oprogramowaniem pozwalającym na dostęp do internetowej bazy danych Neatgeara (w chwili testów polska strona nie działała), zasilacz sieciowy oraz przewód sieciowy w standardzie Ethernet.Instalacja urządzenia

Instalacja urządzenia jest -Wyjątkowo prosta i przebiega niemal w całości automatycznie. Osoby, które nie lubią zdawać się na automatykę, ucieszy z pewnością fakt, że instalację można również przeprowadzić w sposób ręczny – wystarczy tylko wybrać taką opcję na samym początku po pierwszym wywołaniu przeglądarki internetowej z konfiguracyjną stroną WWW routera. Niemniej cała instalacja w trybie automatycznym przebiegła prawidłowo i poprawnie zostały wybrane wszystkie parametry pracy sieci.

Instalację przeprowadziłem -Dwukrotnie: raz łącząc urządzenie bezpośrednio z modemem ADSL, drugi raz wpinając router Netgeara do routera obsługującego małą sieć LAN – w obu wypadkach parametry potrzebne do pracy pobrane zostały automatycznie przez WPN824 v2, a konfiguracja od razu była prawidłowa i urządzenie z miejsca rozpoczęło pracę w Sieci. Po fizycznym podłączeniu routera z jednej strony do sieci, a z drugiej podłączeniu do niego komputera należało jedynie uruchomić na tym pececie przeglądarkę internetową, która samoczynnie połączyła się z Netgearem WPN824 v2 i wywołała kreatora instalacji. Dalsza ingerencja użytkownika sprowadziła się do podania nazwy sieci bezprzewodowej, hasła dostępu (urządzenie zasugerowało system szyfrowania WPA2-PSK) i zmian ustawień logowania (hasła i użytkownika).

Pomiary

Po sprawdzeniu parametrów pracy -Urządzenia można już przystąpić do pomiarów. Pierwszy test dotyczył fizycznej prędkości pracy łącza za pośrednictwem strony Speed Test. Uzyskana prędkość wynosząca 2220 kb/s przy downloadzie i 530 kb/s odpowiadały parametrom łącza (2 Mb/s; 512 kb/s). Oznacza to, że router nie miał problemów z łącznością internetową. Równie dobrze router spisywał się przy przesyłaniu danych między komputerami podłączonymi do złączy LAN 10/100 Mb/s. Dla małych plików prędkość transmisji wynosiła od 7587 do 7774 kilobajtów na sekundę. Duże pliki przesyłane były z prędkością od 7803 do 8005 kb/s. Testowy plik wielkości ok. 400 MB przenoszony był z jednego komputera na drugi w czasie ok. 45 sekund. Lwi pazur router pokazał przy transmisji w sieci bezprzewodowej. Niestety, nie dysponowaliśmy kartami w standardzie 802.11g+ (108 Mb/s), dlatego wszystkie pomiary przeprowadziliśmy na standardowym notebooku zbudowanym na bazie platformy Centrino Duo wyposażonym w moduł sieciowy Wi-Fi Intela 802.11b/g. W takiej konfiguracji udało się nam „wycisnąć” transmisję na poziomie 3187 kb/s (WPA2-PSK), a kopiowanie dużego pliku testowego zajęło 2 minuty 6 sekund. Przy małych plikach prędkość ta spadła nieznacznie do 2987 kb/s. Dla porównania: kopiując te same pliki z wykorzystaniem Access Pointa firmy Edimaks, uzyskaliśmy odpowiednio wyniki 2270 kb/s dla dużych plików i 2187 kb/s dla małych. Przekopiowanie testowego zbioru trwało zaś 2 minuty 42 sekundy. Podobne wyniki dla routera Netgeara uzyskaliśmy na terenie całego lokalu wykorzystanego do testów, a także na półpiętrze obok niego.

Podsumowanie

Jak widać - Parametry testowanego routera są, jeśli chodzi o sieć bezprzewodową, lepsze niż w standardowej domowo-biurowej małej instalacji Wi-Fi. Producentowi rzeczywiście udało się podnieść parametry transmisji dzięki „inteligentnej” technologii MIMO. Na korzyść urządzenia Netgeara przemawiają również bardzo łatwa konfiguracja, z którą poradzą sobie nawet mało zaawansowani użytkownicy, zaawansowani administratorzy mogą zaś ustawić wszystko ręcznie. Ponadto urządzenie cechuje się bardzo wysoką kulturą pracy i w trakcie testów nie sprawiało najmniejszych problemów.